Wednesday, 3 December 2014

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 5

1. Mata pelajaran                    : Pendidikan Al-Quran
2. Tingkatan                            : 5 Al-Farabi
3. Tarikh / Masa                      : 1 Disember 2014 (3.30 – 4.15 petang)
4. Bilangan murid                    : 20 orang
5. Tema                                   : Sirah dan Tamadun Islam
6. Tajuk                                   : Perkembangan Pendidikan pada zaman Kerajaan Abbasiah
7. Standard Kandungan         : Menjelaskan perkembangan pendidikan pada Zaman Abbasiah
8. Standard Pembelajaran      : i) Mengenal pasti faktor utama perkembangan pendidikan pada Zaman Abbasiah
                                                  ii) Mengetahui institusi pendidikan dan bidang ilmu yang diterokai pada Zaman Abbasiah
9. Objektif Pembelajaran       :Pada akhir pembelajaran, murid dapat ;
i) Murid dapat menyenaraikan faktor utama perkembangan pendidikan pada Zaman Abbasiah
ii)Murid dapat menjelaskan institusi pendidikan pada Zaman Abbasiah dengan ringkas
iii) Murid dapat menyenaraikan 5 bidang ilmu yang diterokai pada Zaman Abbasiah
10. Pendekatan                      : i) Menerangkan perkembangan pendidikan pada Zaman Abbasiah
11. EMK                                 : i) TMK            - penilaian pengukuhan menggunakan perisian
  permainan daripada internet
 ii) Kreativiti      - menggunakan video
12.  Bahan Bantu Belajar (BBB) :
1)    Komputer + LCD
2)    Speaker
13. Aktiviti Pembelajaran :
Langkah / Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pembelajaran
Catatan
Set induksi
(5 minit)
Pelajar di tayangkan dengan sebuah video yang berkaitan dengan pendidikan pada Zaman Abbasiah
-          Guru meminta pelajar untuk mengambil perhatian terhadap video yang ditayangkan

-          Pelajar memberi perhatian terhadap video yang ditayangkan.

-          Guru meminta pelajar meneka tajuk yang kan diajar berdasarkan video yang ditayangkan.

-          Pelajar menjawab soalan daripada guru.

-          Guru memperkenalkan yang akan diajar
ABM :
Video

Kaedah : Kelas

Teknik :
Sumbangsaran


Langkah 1
(10 minit)
Penerangan berkenaan faktor utama perkembangan pendidikan pada Zaman Abbasiah
- Guru memberi penegasan di awal pembelajaran bahawa topik         yang bakal dipelajari adalah amat penting.

- Pelajar memberi perhatian terhadap pengajaran guru.

-          Guru menyebut dan menjelaskan faktor utama perkembangan pendidikan pada Zaman Abbasiah.

-          Guru meminta pelajar menyebut bersama-sama faktor utama perkembangan pendidikan pasa Zaman Abbasiah.

-          Pelajar menyebut bersama-sama faktor utama perkembangan pendidikan pasa Zaman Abbasiah.
ABM : Slide Power Point

Kaedah : Kelas dan Individu

Teknik: Syarahan.

Kemahiran: Mendengar dan membaca

Nilai: Tekun
Langkah 2
(10 minit)
Institusi pendidikan pada Zaman Abbasiyyah
- Guru meminta seorang pelajar untuk membaca teks faktor utama perkembangan pendidikan pada Zaman Abbasiah

- Guru menerangkan  institusi pendidikan pada zaman Abbasiyyah

- Pelajar mendengar huraian daripada guru mengenai institusi pendidikan pada zaman Abbasiyyah

- Guru meminta beberapa pelajar untuk cuba menjelaskan institusi pendidikan pada zaman Abbasiyyah

ABM :
Buku teks

Kaedah :
Kelas

Teknik :
Syarahan

Kemahiran :
Mendengar

Nilai :
Tekun
Langkah 3
(10 minit)
Bidang ilmu yang diterokai pada Zaman Abbasiyyah
-  Guru menerangkan peta minda mengenai bidang ilmu yang diterokai pada Zaman Abbasiyyah

- Pelajar mendengar huraian daripada guru mengenai ilmu yang diterokai pada Zaman Abbasiyyah

-  Guru meminta semua pelajar membaca peta minda bidang ilmu yang diterokai pada Zaman Abbasiyyah

- Semua pelajar membaca peta minda bidang ilmu yang diterokai pada Zaman Abbasiyyah

-  Guru meminta semua pelajar lelaki untuk membaca peta minda bidang ilmu yang diterokai pada Zaman Abbasiyyah

- Semua pelajar lelaki membaca peta minda bidang ilmu yang diterokai pada Zaman Abbasiyyah

- Kemudian guru meminta semua pelajar perempuan  untuk membaca peta minda bidang ilmu yang diterokai pada Zaman Abbasiyyah

- Semua pelajar  perempuan membaca peta minda bidang ilmu yang diterokai pada Zaman Abbasiyyah

- Guru meminta beberapa pelajar untuk menyenaraikan lima bidang ilmu yang diterokai pada zaman Abbasiyyah tanpa melihat kepada peta minda

- Beberapa pelajar cuba menyenaraikan lima bidang ilmu yang diterokai pada zaman Abbasiyyah tanpa melihat kepada peta minda

ABM :
Peta minda

Kaedah:
Kelas

Teknik :
Sumbangsaran

Nilai:
Tekun 
Langkah 4
(10 minit)
Latihan pengukuhan
- Guru membahagikan pelajar kepada empat kumpulan

- Pelajar duduk dalam kumpulan yang telah dibahagikan oleh guru

- Guru memberikan latihan pengukuhan kepada pelajar
- Pelajar diminta untuk menjawab soalan yang diberikan di dalam kumpulan

- Guru meminta wakil setiap kumpulan untuk menulis jawapan latihan pengukuhan di papan putih

- Guru menyemak jawapan pelajar di papan putih


ABM:
Kertas soalan

Kaedah:
Kumpulan

Teknik:
Perbincangan

Nilai:
kerjasama


Penutup
(5 minit)
Rumusan

- Pelajar diminta membuat refleksi dan rumusan pembelajaran

- Guru mengarahkan pelajar untuk untuk membuat kerja rumah
Kaedah:
 Individu

Kemahiran : kemahiran merumus

14. Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran :
            i-
            ii-



15. Refleksi
            i-
            ii-
Ulasan kendiri :
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ulasan guru pembimbing :
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


No comments:

Post a Comment